نحوه استعلام و پرداخت خلافی خودرو

  • از طریق ثبت پلاک و احراز هویت

برای اطلاع از جزئیات جریمه مانند تصویر خودرو و بدهی خلافی خودرو خود می توانید به راحتی و با پرداخت ۵۲۰۰ تومان با ثبت پلاک و احراز هویت مالک با استفاده از کد ملی و شماره موبایل، به صورت دستی اقدام نمایید.

توجه نمایید که هزینه هر بار استعلام آنلاین خلافی خودرو در کلیه سامانه ها ۵۲۰۰ تومان می باشد و اپلیکیشن پی‌پاد هیچ دخل و تصرفی در تعیین این هزینه ندارد.

فراموش نکنید، لازم است این فرایند را برای هر خودرو تنها یک بار انجام دهید. مشخصات خودرو شما در اپلیکیشن پِی‌پاد ثبت می شود و در دفعات بعد به راحتی و بدون طی این مراحل می توانید خلافی خودرو خود را استعلام و پرداخت نمایید.

نحوه عملکرد و تسویه خلافی خودرو

در گذشته استعلام خلافی خودرو تنها از راه حضور در مراکز پلیس +۱۰ یا راهنمایی و رانندگی امکان پذیر بود اما با راه اندازی سایت پلیس راهور و اتصال اپلیکیشن های پرداختی (از جمله اپلیکیشن پِی‌پاد) به آن، پرداخت خلافی به صورت آنلاین امکان پذیر شده است.
با پرداخت خلافی در پِی‌پاد، بلافاصله قبوض پرداختی صفر می شود. و به دلیل ساختار آنلاین پلیس راهور، نمایش قبض های پرداخت نشده بدون تاخیر به روز رسانی می شود. بنابراین زمانی که کاربر مبلغ خلافی خودرو خود را پرداخت می کند، این قبض آنی تسویه می شود و در پنل کاربری خود این قبض را مشاهده نخواهید کرد.

دانلود اپلیکیشن پِی‌پاد

اپلیکیشن پِی‌پاد را می توانید با روش های زیر دانلود کنید

 جهت دریافت اپلیکیشن QR کد را اسکن نمایید .

 عدد ۵ را به شماره ۳۰۰۰۰۸۲۸۹ ارسال نمایید .

 از طریق پیامک لینک دانلود را دریافت نمایید.

 از طریق استورهای معتبر

کاربر گرامی، اگر نسخه iOs شما کمتر از ۱۳.۱ است از نسخه PWA استفاده نمایید.

قبل از ۲ برابر شدن جرایم نسبت به پرداخت خلافی خودرو اقدام کنید!

پرداخت به موقع برخی از جرایم راهنمایی و رانندگی، بسیار اهمیت دارد.چرا که بعضی از این جرایم پس از گذشت مدت زمان مشخصی دو برابر می شود. به صورت کلی جرایم راهنمایی و رانندگی به چند دسته تقسیم میشود:

قبوض جرایم تسلیمی :

این قبوض بعد از گذشت ۲ ماه (۶۰ روز) از زمان جریمه، دو برابر می شوند. به قبوضی تسلیمی یا دست نوشته گفته می شود که خودرو توسط پلیس متوقف شده و قبض جریمه، توسط اطلاعاتی که پلیس راهنمایی و رانندگی از راننده گرفته، پر شده و تحویل راننده شود.

قبوض جرایم الصاقی:

احتمالا گاهی، قبض های جریمه راهنمایی و رانندگی را بر روی خودروهای پارک شده در کنار (عموما در محل های پارک ممنوع) خیابان دیده اید، این قبوض را الصاقی می نامند. مهلت زمان پرداخت خلافی خودرو برای قبوض الصاقی نیز حدود ۶۰ روز است و بعد از آن مبلغ جریمه دو برابر می شود.

قبوض جرایم خودداری:

تخلفاتی جزو این دسته قرار میگیرند که راننده خودرو یا برگه جریمه را نپذیرد و یا به دستور ایست پلیس توجه نکند. این جرایم نیز بعد از گذشت ۲ ماه، دو برابر می شود.

قبوض جرایم دوبرگی:

در این روش، پلیس اقدام به متوقف کردن خودرو نمی کند. این موضوع ممکن است به دلایلی همچون عدم ایجاد ترافیک صورت بگیرد. در صورتیکه مرتکب این جرایم شدید باید بدانید که در صورت عدم پرداخت خلافی طی ۶۰ روز دوبرابر نمی شود.

قبوض جرایم دوربین:

همانطور که از اسم هم مشخص است، این دسته از تخلفات توسط دوربین راهنمایی و رانندگی ثبت می شود. و در صورت پرداخت نشدن بعد از۲ ماه دوبرابر نمیشود.

قبوض جرایم دوربین:

همانطور که از اسم هم مشخص است، این دسته از تخلفات توسط دوربین راهنمایی و رانندگی ثبت می شود. و در صورت پرداخت نشدن بعد از ۲ ماه دوبرابر نمیشود.

پرداخت خلافی موتور سیکلت

کاربران پِی‌پادی که وسیله نقلیه موتورسیکلت دارند نیز می توانند به راحتی از طریق اپلیکیشن پِی‌پاد، استعلام و پرداخت خلافی موتور سیکلت خود را پرداخت نمایند.

مدارک مورد نیاز برای اعتراض به جریمه خودرو

در صورتی که تخلفی را مرتکب نشده اید و در لیست جرایم رانندگی شما درج شده است، می توانید نسبت به آن اعتراض کنید تا مورد بررسی مجدد قرار گیرد. برای اعتراض تنها به شناسنامه و کارت خودرو نیاز دارید. البته ممکن است اعتراض شما به نتیجه دلخواه شما ختم نشود. به عنوان مثال در جرایمی مانند جرایم الصاقی و تسلیمی که برگه جریمه تحویل راننده شده است احتمال کمتری وجود دارد تا شکایت شما برای پاک شدن جریمه نتیجه دهد. در مواردی هم که دوربین تخلف خودرو راننده را ثبت کرده باشد، درصورت مخدوش نبودن پلاک خودرو و تایید تخلف، اعتراض مورد قبول نمی باشد. در این میان بیشترین شانس برای قبول شدن اعتراض در اعتراض به قبض خلافی دوبرگه است. چرا که احتمال خطا نسبت به ثبت سایر جرایم بیشتر است.

استعلام خلافی خودرو رایگان نیست !

همچنین برای استعلام و پرداخت عوارض آزادراه و خرید بلیط هواپیما میتوانید از طریق اپلیکیشن پی‌پاد اقدام کنید.

خرید بک لینک

سوالات متداول

#جشنواره
#کیف پول
#طرح ترافیک
#سهام عدالت
#خدمات شهروندی
فهرست