4043

همه آن چیزی که باید درباره کیف پول الکترونیکی و اینترنت بانک بدانید!

۷ مهر ۱۴۰۰

اگر کمی به گذشته بازگردیم و خودمان را هنگام خرید تصور کنیم، احتمالا تصویری از دسته پول داخل یک کیف پول بزرگ در ذهن ما نقش می‌بندد، اما امروزه این نوع کیف‌ها کارایی چندانی ندارند و جای خود را به پرداخت با کیف پول‌های الکترونیکی داده‌اند. پرداخت آنلاینی که نه به کیف پول فیزیکی نیاز دارد و نه دسته پول!
نگاهی کوتاه به خود بیندازید. جزو کدام دسته هستید؟ آیا هنوز همچون گذشته کیف پول با خود حمل می‌کنید یا با کمک کیف پول الکترونیکی دردسرهای حمل پول نقد و کارت بانکی را به حداقل رسانده‌اید؟ شاید هم برای تراکنش‌های مالی خود از اینترنت بانک استفاده می‌کنید؟
اگر جزو دسته اول هستید و می‌خواهید بدانید چطور می‌توان پول پرداخت کرد، بدون آن که به کارت بانکی نیاز وجود داشته باشد، با ما همراه باشید تا نکات مهمی را که باید درباره کیف پول الکترونیکی و همچنین اینترنت بانک بدانید با شما در میان بگذاریم.

کیف پول الکترونیکی چیست؟

کیف پول الکترونیکی که به آن کیف پول دیجیتال هم گفته می‌شود، یک سیستم نرم‌افزاری است که همه اطلاعات پرداخت، روش‌های پرداخت و رمز عبور را به صورت ایمن در خود ذخیره می‌کند و در اختیار کاربر قرار می‌دهد. با استفاده از این مدل کیف پول می‌توان به راحتی خرید انجام داد و اطلاعات کارت‌های بانکی، کوپن‌های دیجیتال و… را به راحتی دید.
با کیف پول الکترونیکی نه تنها می‌توان حساب‌های مالی را مدیریت کرد، بلکه می‌توان معاملات آنلاین، پیگیری سابقه پرداخت‌ها و… را نیز مورد بررسی قرار داد. نکته مهم در مورد کیف پول دیجیتال این است که هم در بستر موبایل و هم در بستر سیستم‌های کامپیوتری اجرا می‌شود. همچنین عملکرد این نوع کیف پول، همانند کیف پول‌های سنتی بوده و محلی برای نگهداری پول و مدارک مهم است، با این تفاوت که با پول فیزیکی سر و کار نداریم و تراکنش‌ها بر اساس اعتبار الکترونیکی انجام می‌شود.
با کمک کیف پول الکترونیکی به راحتی می‌توان با استفاده از حساب بانکی کیف اعتباری خود را شارژ کرد و به استفاده از کارت بانکی نیازی نیست. پس با هر بار خرید دیگر نیازی ندارید که رمز دوم را وارد کنید و به آسانی و از بستری مطمئن به خرید اقدام می‌کنید.

 

اینترنت بانک چیست؟

امروزه مراجعه به بانک و معطل ماندن جهت پرداختی‌ها دردسرهای زیادی دارد؛ اما خبر خوب این است که بانک‌های معتبر با در اختیار قراردادن امکان اینترنت بانک دسترسی کاربران را برای پرداختی‌های خود بیش‌تر کرده و مراجعه به بانک را کاهش داده‌اند.
دسترسی به اینترنت بانک از طریق مراجعه به وب‌سایت امکان‌پذیر است؛ اما می‌دانید چطور می‌توانید به تمامی امکانات اینترنت بانک خود دسترسی داشته باشید؟
روش کار به این صورت است که ابتدا باید در بانک مورد نظر خود حساب باز کنید و فرم درخواست فعال کردن اینترنت بانک خود را ارائه دهید. در این زمان نام کاربری و رمز عبور برای شما صادر شده و با استفاده از آدرس اینترنتی در مرورگر موبایل یا کامپیوتر خود می‌توانید به خدمات متنوعی دسترسی داشته باشید.
کارت به کارت، پرداخت قبض‌ها، بررسی ریزتراکنش‌ها، مسدود کردن کارت و…. نمونه‌هایی از خدمات هستند که می‌توانید بدون مراجعه به بانک به صورت غیرحضوری و آنلاین انجام دهید؛ ولی برای استفاده از هر اینترنت بانکی باید کارت بانکی آن را داشته باشید و درخواست فعال‌سازی دهید.

 

کیف پول الکترونیکی و اینترنت بانک با هم چه تفاوتی دارند؟

اکنون با مفهوم و کاربرد کیف پول الکترونیکی و همچنین اینترنت بانک آشنا شدیم؛ اما هیچ می‌دانید این دو چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
اولین تفاوت آن‌ها این است که آدرس اینترنت بانک را باید در مرورگر خود بنویسید، اما این مدل کیف پول برنامه‌ای است که می‌توانید با یک‌بار نصب آن را اجرا کنید؛ مثلاً پی‌ پاد کیف پول الکترونیکی بانک پاسارگاد است. با یک‌بار نصب آن می‌توانید همیشه این برنامه را در گوشی هوشمند خود داشته باشید، اما برای استفاده از اینترنت بانک پاسارگاد باید آدرس اینترنتی آن را وارد کنید و ضمن افتتاح حساب درخواست فعال‌سازی آن را داده باشید.
تفاوت مهم دیگری که وجود دارد، این است که اگر از اینترنت بانک استفاده کنید، برای پرداخت کارت به کارت یا پرداخت قبض و… باید فقط پرداخت‌ها را از کارتی که اینترنت بانک آن را فعال کرده‌اید، انجام دهید. پس اگر سه کارت مختلف داشته باشید، باید سه درخواست جهت فعال‌سازی اینترنت بانک دهید؛ این در حالی است که هنگام استفاده از کیف پول دیجیتالی و شارژ آن با هر نوع کارتی امکان‌پذیر است.
خدمات ارائه شده در اینترنت بانک تنها محدود به خدماتی است که بانک مربوطه ارائه می‌دهد؛ اما با استفاده از کیف پول الکترونیکی همچون پی ‌پاد، امکات کارت به کارت، خرید، پرداخت قبض، پرداخت خلافی، پرداخت عوارض آزادراهی و… نیز میسر است.
برای پرداخت‌ها در اینترنت بانک به ازای هر پرداختی که انجام می‌شود، به انتخاب و ورود اطلاعات کارت همچون رمز پویا نیاز است، در حالی که شما می‌توانید کیف پول خود را یک‌بار شارژ کنید و با هر بار خرید فقط موجودی شما کم شود، بدون این‌که نیاز به رومز دوم داشته باشید.

 

شباهت کیف پول الکترونیکی و اینترنت بانک چیست؟

 

علی‌رغم تفاوت‌هایی که کیف پول الکترونیکی و اینترنت بانک دارند، شباهت آن‌ها این است که با ارائه خدمات آنلاین و غیرحضوری به شهروندان از مراجعه حضوری آن‌ها به بانک جلوگیری کرده است. این نوع برنامه‌ها همه جا در دسترس هستند و در هر زمان از شبانه‌روز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. دیگر دوران مراجعه به بانک آن هم با محدودیت‌های زمانی و مکانی به سر آمده است.

کاربرد کیف پول الکترونیکی چیست؟

با توجه به این‌که از کدامیک از کیف پول‌های الکترونیکی استفاده می‌کنید، برخی از خدمات ارائه شده متفاوت هستند. پی ‌پاد کیف پول الکترونیکی بانک پاسارگاد است که با ارائه خدمات متنوع و همچنین رابط کاربری آسان، دسترسی جامع شهروندان و کاربران را آسان کرده است.
با نصب این نوع کیف پول می‌توانید با استفاده از انواع کارت‌های بانکی، اعتبار خود را افزایش داده و سپس خدمات متعددی دریافت کنید. نمونه این خدمات عبارتند از:
۱. کارت به کارت.
۲. پرداخت قبض.
۳. شارژ همراه و بسته‌های اینترنتی.
۴. پرداخت کرایه تاکسی.
۵. کارت شهروندی.
۶. خلافی خودرو.
۷. عوارض آزادراهی.
۸. انتقال وجه.
۹. پرداخت با QR کد.
۱۰. شرکت در جشنواره‌ها و افزایش امتیاز.
۱۱. عدم‌نیاز به وارد کردن رمز پویا به ازای هر تراکنش و… .
پس توصیه ما به شما این است که به جای نصب چندین برنامه و اپلیکیشن برای پرداخت‌های خود با نصب کیف پول الکترونیکی پی ‌پاد همه آن‌ها را تنها در یک برنامه جمع‌بندی کرده و همچون کیف‌های قدیمی همه جا با خود حمل کنید. ایمنی، پشتیبانی و آسان بودن کار با این کیف پول می‌تواند شما را حیرت‌زده کرده و از کاربران دائمی این برنامه کند.

سخن آخر

امروزه تغییرات شگفت‌انگیز به وجود آمده در سیستم‌های مالی و پرداخت‌ها می‌تواند به ما کمک کند که بدون حمل پول و حتی کارت بانکی با خیالی راحت همه تراکنش‌های خود را ایمن انجام دهیم. در ابتدا وجود کیف فیزیکی همواره خطر سرقت را با خود داشت و یکی از دغدغه‌های مهم افراد بود.
اکنون نیز با جایگزین شدن کارت‌های بانکی احتمال سرقت آن و همچنین سوءاستفاده وجود دارد؛ مگر آن که کیف پول الکترونیکی جایگزین شود و بتواند با در اختیار قرار دادن محیطی امن و مطمئن بدون نیاز به حمل کارت بانکی، نیازهای کاربرانش را رفع کند. خبر مهم‌تر از موارد گفته شده، این است که پی ‌پاد با ارائه امکانات پرداخت متنوع همه نیاز کاربران را برطرف می‌کند.
به جای حمل کیف پول و کارتهای فیزیکی، کیف پول الکترونیکی پی پاد را مطمئن با خود به همراه داشته باشید.

آخرین اخبار مرتبط

فهرست