ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۱
59241

زمان ثبت نام سهام عدالت اعلام شد

۲۹ تیر ۱۴۰۱

زمان ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۱، برای افرادی که از اقدام جهت ثبت نام در مرحله ی اول نام نویسی جا مانده اند و همچنین کودکان تازه متولد شده، مجدداً در سال ۱۴۰۱ انجام می گیرد تا افراد امکان استفاده از این فرصت مناسب را داشته باشند.

در دور نخست، ارائه سهام عدالت، با استقبال چشمگیری از جانب مردم و واجدین شرایط و بنابراین دولت، برای ارائه مجدد و ثبت نام جاماندگان سهام عدالت در سال جاری، به منظور یکسان سازی سطح درآمدی اقشار مختلف جامعه، به ویژه افراد با درآمد پایین، اقدام نموده است.

ثبت نام سهام عدالت

در مرحله ی اول ثبت نام سهام عدالت ۴۹ میلیون نفر از افراد واجد شرایط موفق به دریافت این سهام شدند. و اکنون افراد بسیاری وجود دارند که ممکن است بنا به دلایل گوناگون موفق به ثبت نام و دریافت سهام عدالت نشده باشند. در نتیجه این افراد منتظر فرصت دیگری برای انجام ثبت نام هستند.

 

سهام عدالت چیست ؟

از سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار به منظور توسعه خصوصی سازی، واگذاری سهام شرکت ها و کارخانه های دولتی به بخش خصوصی و همچنین، کمک به اقشار کم بضاعت یا بی بضاعت در جامعه و کم نمودن فاصله ی طبقات درآمدی، طرح واگذاری سهام عدالت به اقشار کم درآمد و آسیب پذیر، به تصویب دولت رسید.

با فراهم شدن امکان آزادسازی این سهام، بسیاری از کسانی که بر اساس ضوابط، مشمول دریافت سهام عدالت بوده اند، اما از دریافت آن جا مانده اند، به دنبال فرصتی مجدد برای دریافت سهام عدالت در سال ۱۴۰۱ می باشند. بنابراین ضروری است تا متقاضیان ثبت نام سهام عدالت، با اطلاع از زمان ثبت نام و  نحوه ی انجام آن، برای دریافت این سهام اقدام نمایند.

با وجود آنکه اکنون بیش از چهل و نه میلیون نفر از ایرانیان، دارای سهام عدالت می باشند، اما بسیاری از اقشار کم درآمد، کارگران روز مزد، کودکان و یا افراد دارای مشاغل آزاد در این گروه جای نگرفته اند. براساس آمارها می توان گفت که حدود بیست میلیون نفر، از ثبت نام و دریافت سهام عدالت جا مانده اند. ثبت نام سهام عدالت، در دولت های قبلی، بر اساس جایگاه شغلی افراد و محل خدمتگزاری آنها انجام شد و به دلیل عدم دسترسی به منابع دقیق آماری، ثبت نام سهام عدالت از خدمت گزاران اداره ها و مجموعه های اجرایی دولتی آغاز شد و در نتیجه برخی از اقشار کم درآمد و بی بضاعت جامعه که واجد شرایط دریافت این سهام بودند اما در بخش خصوصی یا حوزه ی مشاغل آزاد مشغول به کار بودند، موفق به انجام آن نشدند.

بنابراین، برای جبران کوتاهی عملکرد مجلس و دولت در این مورد، طرحی تحت عنوان ساماندهی سهام عدالت در مجلس یازدهم مطرح و تصویب شده است که بر اساس آن، دولت تصمیم بر ارائه مجدد سهام عدالت به سه گروه بزرگ از افراد جا مانده از ثبت نام سهام عدالت را دارد تا همه ی افرادی که در دوره قبلی ثبت نام با وجود دارا بودن شرایط، موفق به ثبت نام نشده اند، در این مرحله بتوانند سهام خود را دریافت کنند.

 

این افراد واجد شرایط ثبت نام سهام عدالت ملی در مرحله ی جدید هستند:

  1. افرادی که اقدام به تکمیل فرم ثبت نام سهام عدالت، در دوره گذشته کرده اند اما، به دلایل مختلفی، مانند وجود مشکل در سامانه ها و غیره، موفق به دریافت این سهام نشده اند و ثبت نام آن ها ناقص مانده است.
  2. کسانی که در سال‌های گذشته ضمن شناسایی و دریافت دعوت نامه، تکالیف قانونی خود را انجام داده‌اند ولی به دلیل اختلال سیستمی سهام دریافت نکرده‌اند.
  3. افرادی که تحت پوشش سازمان های حمایتی، مانند کمیته امداد، بهزیستی و غیره، بوده اند، ولی شناسایی نشده اند و یا اینکه بعدا، به عضویت این سازمان درآمده اند و یا پس از ثبت نام سهام عدالت، در خانواده مورد نظر متولد شده اند که در نتیجه، موفق به ثبت نام مرحله اول سهام عدالت نشده اند.
  4. افرادی که جزو دهک های درآمدی اول تا ششم بوده اما در آن زمان، به هر دلیل موفق به تکمیل فرم ثبت نام و شناسایی برای دریافت سهام عدالت نشده اند.

 ثبت نام سهام عدالت در سجام

نحوه ی ثبت نام سهام عدالت

بنابر اعلام مسؤلان ذیربط، نیازی به انجام ثبت‌نام نیست و در فصل تابستان به همه مشمولان سهام عدالت تعلق می‌گیرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور اعلام کرده: (( مشمولان جدید نیازی به ثبت ‌نام و ارائه مدارک ندارند. لیست این افراد در سازمان بهزیستی کل کشور وجود دارد.))

این سازمان لیست همه افرادی که جزو مشمولان جدید هستند را در اختیار سازمان خصوصی ‌سازی قرار خواهد داد. به محض اینکه سازمان خصوصی‌ سازی کارهای قانونی و اداری را انجام دهد مستقیما به افراد جامانده سهام عدالت تعلق خواهد گرفت.

این مقام مسئول تاکید کرده که مشمولان جدید به هیچ عنوان برای ثبت‌نام به جایی مراجعه نکنند و هیچ مدارک یا هزینه‌ای برای ثبت ‌نام جدید نپردازند. کل این روند از طریق ارتباط  بهزیستی با سازمان خصوصی ‌سازی انجام می‌شود.

 

پس از آزادسازی سهام عدالت، مشمولان این سهام که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند، می‌توانند با مراجعه به سامانه سهام عدالت یا اپلیکیشن پی پاد ارزش واقعی سهام و جزئیات دارایی خود را مشاهده کنند.

لازم به ذکر است این ارزش یکسان نیست و تحت تاثیر نوسانات بازار افزایشی یا کاهشی می‌شود. برای مثال، ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه یک میلیون تومانی در ۲۰ اسفند سال ۱۳۹۹، ۱۸ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان قیمت داشت، در حالی که قیمت این سهام در ۱۶ تیرماه سال ۱۴۰۰ تا ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان کاهش یافته بود.

در نهم فروردین ماه سال جدید ارزش واقعی این سهام با ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تومانی ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که با توجه به صعود بازار، در اواخر فروردین این رقم به حدود  ۱۲ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان رسید. تا ۱۸ اردیبهشت افزایش ارزش سهام عدالت ادامه داشت و به ۱۲ میلیون و ۷۶۳ هزار تومان هم رسید. اما دوباره روزهای پرنوسان بازار روی ارزش سهام عدالت نیز تاثیر گذاشت و در ۱۰ خردادماه، ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تومانی، ۱۲ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بود.

روند نزولی بازار سرمایه طی دو هفته گذشته باعث شده است ارزش واقعی این سهام کاهش یافته و طبق آخرین آمار به حدود ۱۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان رسیده است.

طبق آخرین اخبار ثبت نام سهام عدالت

امکان فروش سهام عدالت وجود دارد

در حال حاضر امکان فروش این سهام برای افرادی که دارای آن هستند وجود دارد و همچنان باید منتظر تصمیم مسئولان برای تعیین تکلیف سهام عدالت باشند.

افرادی که در سال  ۱۳۹۹ اقدام به فروش سهام عدالت خود نکردند و هنوز آن را در اختیار دارند، سود سالیانه قابل توجهی کسب کرده اند که این سود در سال ۱۴۰۱ به ‌طور حتم بیشتر خواهد شد.

با توجه به تصمیم اتخاذ شده بعد از مصوبه شورای عالی بورس، فروش سهام عدالت به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم باز خواهد شد، که اکنون امکان فروش سهام عدالتوجود دارد.

همچنین براساس اظهار وزارت کار و رفاه اجتماعی، به کلیه ی واجدین شرایط، تا پایان تابستان سال جاری بدون نیاز به ثبت نام سهام عدالت و پرداخت هزینه، سهام عدالت تعلق خواهد گرفت.

سئو سایت

آخرین اخبار مرتبط

فهرست