هزینه استعلام و پرداخت خلافی خودرو با پی پاد
4190

هزینه ی استعلام خلافی خودرو چقدر است؟

۴ مرداد ۱۴۰۱

اپلیکیشن پی پاد، به عنوان بستری امن و کاربردی در زمینه ی خدمات جابجایی و انتقال پول و مدیریت پرداخت ها، امکان دریافت و پرداخت خلافی خودرو را نیز فراهم نموده است. هزینه ی خلافی خودرو در این اپلیکیشن معادل ۵۲۰۰ تومان بوده که کمتر از هزینه ی استعلام حضوری در مراکز پلیس +۱۰ می باشد. ضمن اینکه معضلاتی مانند طی نمودن مسیر جهت مراجعه حضوری و تحمل صف های طولانی و اتلاف وقت را از میان برداشته است.

هزینه ی خلافی خودرو، طبق مصوبه جدید همه سرویس‌های آنلاین، مبلغ ۵۲۰۰ تومان به عنوان کارمزد میباشد و پی پاد هیچ دخل و تصرفی در تعیین و دریافت این تعرفه ندارد.

شما میتوانید پس از نصب اپلیکیشن پی پاد با ثبت کدملی، شماره تلفن همراه و پلاک خودرو احراز هویت نموده و به آسان ترین شیوه نسبت به اطلاع یافتن از جرایم رانندگی و پرداخت آنها اقدام کنید.

لازم به ذکر است که انجام این مراحل برای هر خودرو فقط  یک بار ضرورت دارد. مشخصات شما در اپلیکیشن ثبت خواهد شد و در دفعات بعد بدون نیاز به وارد کردن مشخصات ذکر شده میتوانید خلافی خودروی خود را رویت و پرداخت کنید.

 

 • استعلام خلافی خودرو چه ضرورتی دارد؟

 

 1. جلوگیری از دو برابر شدن مبلغ جریمه: جریمه های تسلیمی که توسط افسر راهنمایی و رانندگی پس از مشاهده ی گواهینامه و تفهیم تخلف به راننده صادر میشوند، تنها دو ماه فرصت پرداخت دارند و در صورت عدم پرداخت جریمه، دوبرابر خواهند شد. پس بسیار اهمیت دارد که با پرداخت بموقع از افزایش مقدار آن جلوگیری نمایید.
 2. جلوگیری از توقیف خودرو: باتوجه به اینکه اگر مبلغ جرایم رانندگی بیشتر از سه میلیون تومان باشد خودرو توقیف میگردد، لازم است نسبت به استعلام خلافی و پرداخت همه یا بخشی از مبلغ جریمه و کاهش آن به زیر سه میلیون تومان اقدام کنید.
 3. فروش خودرو: مالکانی که قصد فروش خودروی خود را دارند باید قبل از فکّ پلاک، خلافی خودرو را تسویه نمایند.

 

 

 • روش های استعلام خلافی خودرو

اکنون که به ضرورت دریافت خلافی خودرو و پرداخت به موقع آن پرداختیم، در ادامه روش های رایج انجام آن را بررسی میکنیم؛

 

 1. استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق اپلیکیشن پی پاد

امروزه با گسترش استفاده از تلفن های همراه هوشمند و دسترسی آسان به اینترنت بسیاری از امور خدماتی نظیر استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق اپلیکیشن ها انجام پذیر هستند.

با استفاده ازاپلیکیشن پی پاد می توانید خلافی خودرو یا موتور سیکلت را از لیست جریمه ها انتخاب و پرداخت کنید و همچنین الزامی برای پرداخت یکجای تمام خلافی نیست. بخشی از خلافی را می توانید در نوبتی دیگر و قبل از اتمام موعد پرداخت تسویه کنید.

 

 1. مراجعه ی حضوری به مرکز پلیس +۱۰

مراکز پلیس +۱۰ مرجع حضوری استعلام خلافی خودرو هستند. هزینه ی خلافی خودرو در این روش،  شامل تعرفه ی دریافت خلافی ۱۲۰۰۰ تومان بعلاوه ی تعرفه ی رسیدگی غیرحضوری معادل ۶۶۰۰ تومان میباشد. همچنین بابت هر ردیف خلافی قابل اعتراض، مبلغ ۵۲۰۰ تومان دریافت می گردد.

در صورتی که خلافی متقاضی، بیش از ۳ برگ باشد، بابت هر برگ اضافه باید هزینه ی جداگانه پرداخت کند.

 • توجه داشته باشید که اگر خلافی خودروی شما بیش از یک میلیون تومان است، باید به مراکز راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید.

امروزه با توجه به توسعه ی وسایل ارتباطی و دسترسی آسان به خدمات آنلاین، ، انتخاب نمودن روش مراجعه ی حضوری و صرف وقت، انرژی و هزینه ی بیشتر چندان منطقی به نظر نمی رسد.

 

 1. استعلام خلافی خودرو و پرداخت آن در سایت راهور

یکی از روشهای شناخته شده و آشنای استعلام خلافی خودرو، مراجعه به سایت راهور است.

برای اینکه بتوانید از طریق این روش، استعلام خلافی خودروی خود را دریافت کنید، لازم است در سامانه ثبت نام و احراز هویت کنید.

یکی از مشکلاتی که در استفاده از این روش وجود دارد، آفلاین بودن سایت و عدم تطابق گزارشات موجود در سایت با اطلاعات مراکز پلیس +۱۰ می باشد. اطلاعات این سایت بعد از یک هفته به روز رسانی می‌شود. یعنی، هفت روز بعد از ثبت جرایم رانندگی، می‎توان آنها را در سایت رهگیری نمود. پرداختی‌ها در سایت راهور، استعلام خلافی یا مشاهده قبض جریمه نیز با ۷۲ ساعت تاخیر در سایت پلیس راهور همراه است.

 

علیرغم آسان بودن بکارگیری این روش، از آنجا که بخش استعلام خلافی اغلب در دسترس نمی باشد و یا کد کپچا به درستی عمل نمی کند، استعلام خلافی خودرو اغلب با مشکل مواجه می شود.

 

 1. استعلام خلافی خودرو از طریق پیامک

یکی دیگر از روش هایی که در هر زمان و مکانی می توانید برای مشاهده ی میزان جریمه های خودروی خود از آن استفاده نمایید، اقدام از طریق پیامک است. برای دریافت گزارشات جریمه باید کد هفده رقمی VIN درج شده بر سند یا کارت ماشین را به شماره  ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک کنید.

سپس اس ام اس خلافی ماشین برای شما ارسال خواهد شد.

درصورتی که تمایل دارید کل مبلغ خلافی را پرداخت کنیدد، یک بار دیگر کد VIN را وارد کرده و در انتهای آن ستاره قرار دهید. پیامکی حاوی مبلغ، شناسه قبض و شناسه پرداخت برایتان ارسال می‌شود.

شما میتوانید بوسیله ی شناسه قبض و شناسه پرداخت، توسط یکی از بسترهای الکترونیکی (درگاه پرداخت اینترنتی ، دستگاه کارت‌ خوان و کدهایUSSD ،…) و یا دستگاه های خودپرداز بانکی ( ATM ) اقدام نمایید.

لازم به ذکر است که با ارسال شماره گواهینامه به همین شماره می توانید نمره منفی گواهینامه را استعلام کنید.

 • هر چند وقت یکبار باید خلافی خودرو را استعلام کنیم؟

در اکثر مواقع پیامک خلافی برای رانندگان ارسال نمی شود؛ معمولا ماموران راهنمایی و رانندگی بصورت دستی و به شکل هوشمند جریمه رانندگی را ثبت می‌کنند. اما در مواردی که قبض جریمه به صورت کاغذی صادر می شود، ممکن است ثبت آن بر روی سیستم بین یک تا پنج روز طول بکشد. بنابراین بهتر است هر هفته خلافی خود را بررسی نمایید.

 

اشتباهات و خطاهای رانندگی بخشی از امور اجتناب ناپذیر زندگی روزمره هستند که الزام پرداخت جرایم رانندگی را به دنبال دارند و باوجود ناخوشایند بودن آنها باید نسبت به پرداخت به موقع آنها اقدام کنیم. از بین روش های ذکر شده، روش استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق اپلیکیشن های موجود، گزینه ی بسیار مناسب تری هستند. چرا که هم هزینه ی خلافی خودرو در آنها کمتر از مراجعه ی حضوری است و هم نیازمند صرف زمان کمتری هستند.

 

آخرین اخبار مرتبط

فهرست